Close

Osmanlı İmparatorluğu, Türkiye ve Kuzey Afrika uzmanı olan Odile Moreau halen Fransa Montpellier Üniversitesi Tarih Bölümü'nde doçentir ve aynı zamanda Paris'teki Centre d'Histoire Sociale de l'Islam Méditerranéen (CHSIM) Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales (EHESS, Sosyal Bilimler Yüksek Okulu) bünyesinde arastırmacı olarak çalışmaktadır. Doktora derecesini Sorbonne (Paris IV) Üniversitesi'nden, Habilitation derecesini de EHESS'ten aldı. Doktora tezini İstanbul Fransız Anadolu Arastırmaları Enstitüsü'nde hazırladı. Doğu Dilleri Enstitüsü (INALCO, Paris) mezunudur. Tunus'ta, Institut de Recherche sur le Maghreb Contemporain'de (IRMC, IFRE-CNRS/USR 3077) Müslüman Akdeniz ülkelerindeki reformlara ilişkin bir arastırma programı yönetti. Ayrıca Zentrum Moderner Orient'te (Berlin) de arastırmacı olarak çalıştı.

2004'te Oriente Moderno'dan (Roma) çıkan Réforme par le haut, réforme par le bas, la modernisation des armées aux XIXe-XXe siècles adlı kitabın ortak editörlüğünü yaptı.
2007'de bu çevirinin orijinalini, L'Empire ottoman à l'âge des réformes. Les hommes et les idées du Nouvel Ordre militaire (1826-1914) adı altında, Maisoneuve & Larose, Paris'te yayınladı. 2009'da Paris'te basılan Réforme de l'Etat et réformismes au Maghreb (XIXe-XXe siècles) adlı kitabın editörlüğünü yürüttü.

Sırala
Toplam kitap sayısı: 1
Toplam kitap sayısı: 1