Close

Gülten Kazgan

İstanbul’da doğan Gülten Kazgan, Amerikan Kız Koleji’nde orta öğrenimini tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni bitirdi. Aynı fakültede doktorasını verip Rockefeller bursu ile Chicago Üniversitesi’ne gitti. Orada T.W. Schultz ile iki yıl birlikte çalıştı. Daha sonra İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ne dönüp, doçent olan Kazgan, tarım ekonomisi alanında uzmanlaştı. Bu dönemdeki çalışmalarından yararlanarak, Tarım ve Gelişme adlı kitabını yazdı. Aynı yıllarda Ford Foundation bursu ile SVIMEZ’de (Roma) iki yaz ve ISEA’da (Paris) bir yıl çalıştı.

Profesörlüğünü İstanbul Üniversitesi’nden alan Kazgan’ın, İktisadi Düşünce, Tarım ve Gelişme, Ekonomide Dışa Açık Büyüme, Tanzimat’tan 21. Yüzyıla Türkiye Ekonomisi, Küreselleşme ve Ulus-Devlet ve Türkiye Ekonomisinde Krizler, 1929-2008 gibi kitapları ile çok sayıda makale ve araştırmaları; ayrıca, Dünden Bugüne Türkiye ve Rusya: Politik, Ekonomik ve Kültürel İlişkiler (derleyenler G. Kazgan - N. Ulçenko), Kuştepe Araştırması (der. G. Kazgan), Kuştepe Gençlik Araştırması (der. G. Kazgan) ve İstanbul Kenti Gençlik Araştırması (der. G. Kazgan) gibi araştırma ve derlemeleri bulunmaktadır.

Kazgan 1988’de Ekonomik Panorama dergisi okurları tarafından “kendi dalında yılın en başarılı iktisatçısı”; 1998’de “Aydınlanmanın Kadınları” ödülünün verildiği yedi bilim kadınından biri; 2000 yılında Finans Dünyası dergisinin okurları tarafından “Yılın Akademisyeni” seçilmiştir. 1994’te Altın Kitaplar Yayınevi tarafından verilen “Altın Kitap” ödülü, Tanzimat’tan 21. Yüzyıla Türkiye Ekonomisi başlıklı kitabı ile de 2002 yılında “TGC Sedat Simavi Vakfı Sosyal Bilimler” ödülünü almıştır. 2008’de Forum İstanbul tarafından verilen “Yaşam Boyu Başarı” ödülünü almıştır.

1994’te İstanbul Üniversitesi’nden emekli olan Kazgan, İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin kuruluşuna “Kurucu Vakıf Üyesi ve Kurucu Rektörü” olarak katıldı. Halen aynı üniversiteden “emeritus” olarak emekli olmuştur.

Sırala
Toplam kitap sayısı: 9
Toplam kitap sayısı: 9