Close
Bir Dünya İnsanı: Tosun Terzioğlu resmi
Kargo

Bir Dünya İnsanı: Tosun Terzioğlu

ISBN/SKU: 978-605-399-418-3

Fiyat: 28,00 TL
Fiyatınız: 21,00 TL
İndirim: % 25
:


Prof. Dr. Tosun Terzioğlu’nun, değişik kavramlar ve konular üzerine düşüncelerini, yaşamından örneklerle söyleşi biçiminde dile getirdiği bu kitap, kurgusu ve bütünlüğü açısından alışılmış söyleşi kitaplarının dışında özellikler taşıyor.

Bu kitap öncelikle okuru, “kavramlar” ya da “konular” üzerinde konuşulurken, söyleşinin sınırlarını aşarak, söyleşi yapılan kişinin o kavramla ilişkilendirdiği ve yaşamını etkileyen farklı dünyalara kolayca sokabiliyor. Okur kitabın bütününde bu havayı yakalarken, Terzioğlu gibi düşüncesi, bilim insanı kişiliğyle yaşam felsefesini birleştirebilmiş birinin, yaşamın labirentlerinde dolaşırken matematikten, sosyal bilimlere, sanata, edebiyata ve müziğe uzanan renkli yolculuğunun tadına varıyor. Parabol kesitten söz edilirken, binlerce yıl önce Hititlerin Hattuşa’da inşa ettikleri kapıların depremle bağını görebiliyor, matematikteki sonsuzluk kavramını, Bach’ın müziği ile sonsuz bir heliks gibi kulağına doldurabiliyor.

Kavram ve konuları seçerek, söyleşileri gerçekleştiren Deniz Kurtoğlu Eken’in derlediği bu eserde, dağılmış gibi görünen birçok kavram ve konu; kitabı bitirip, kapağı kapattığınızda karşınızda bir bilim insanının yaşamı olarak tecessüm ederek, biçimlenip, anlamlı hale geliyor.

Bir Dünya İnsanı: Tosun Terzioğlu adlı çalışmanın, Türkiye’deki bilim insanlarının farklı dünyalarını öğrenmemize yolaçacak bir eser olacağına inanıyoruz.

 

 Sunuş

 Önsöz

 Biyografi

 Toprak
 Çocuk
 Oyun
 Kitap
 Yol
 Eski Hatırlananlar
 Sokak
 Kurşun Kalem
 Gaz Lambası
 Bahçe
 Su
 Keçi
 Soma, Nene, Babaanne ve Ana Bacı
 Klasik ve Değişim
 Sessizlik
 Müzik
 Kedi
 Yalnızlık
 İstanbul
 Düşler, Hayaller
 Sakıp Sabancı
 Sabancı Üniversitesi
 Soru Sormak
 Kimlik
 Sonsuz ve Yaşamak
 Tebessüm

Bülten Üyeliği
E-posta adresi: