Close
Cinsiyet, Cinsel Kimlik ve Cinsellik resmi
Kargo

Cinsiyet, Cinsel Kimlik ve Cinsellik

ISBN/SKU: 978-605-399-310-0
Ürün durumu: Stok adedi 1

Fiyat: 22,00 TL
Fiyatınız: 16,50 TL
İndirim: % 25


İstanbul Psikanaliz Eğitim, Araştırma ve Geliştirme Derneği (Psike İstanbul) tarafından düzenlenen “Cinsiyet, Cinsel Kimlik ve Cinsellik” başlıklı sempozyumda psikanalizin temel odağındaki cinsiyet ve cinsellik kuramları ve bu kavramlarla ilgili yeni olgular çok boyutlu bir şekilde ele alındı. Elinizdeki bu kitap bu sempozyumda sunulan bildirilerin yazılı hâle getirilmesiyle ortaya çıktı.

Kadınlık ve erkeklik cinsel kimliğin iki kutbunu tanımlıyormuş gibi görünse de, her birey hem kendi cinsiyetine hem de karşı cinse dair özellikleri yapısında barındırır. Kadınsılık ve erkeksilik birbirini tamamlayan özelliklerdir. Patolojiyi belirleyen de, bunlardan birinin olmaması ya da aralarındaki dengesizliktir.

MİNE ÖZGÜROĞLU

Psikoseksüel kimlik, cinsiyet farklarına yatırımlara ve iki cinsiyetten olan ebeveynle özdeşleşmelere bağlı değişimlerle gerçekleşen libido gelişiminin meyvesidir.

JACQUELİNE SCHAEFFER

Dişilin en önemli özelliklerinden biri “bekleme”dir. Beklemenin etkin edilgenliği dişilin temelidir. Dişi/dişil erili bekler, adet dönemini bekler, doğumu bekler…

BERRAK CİĞEROĞLU

 

Gebe kadın için bebek, iç dünyasında taşıyamadığı pek çok duygulanımı yansıttığı bir nesne temsili hâline gelebilir. Gözle görülmeyen ama var olduğu bilinen bebek, bu anlamda tekinsizdir çünkü annenin ruhsallığında olumlu olduğu kadar, olumsuz tüm yansıtmaların da nesnesi olmaya adaydır.

PINAR LİMNİLİ ÖZEREN

Bir çiftin çocuğu olabilmesi, hamileliğin gelişebilmesi için cinsiyet farkının ve kuşaklar arasındaki farkın kabul edilmesi gerekiyor ki bir şekilde bir kadınla bir erkek ilişkiye girebilsin ve kuşaklar arasındaki konumunu alıp yeni kuşağı oluşturabilsin.

M. IŞIL ERTÜZÜN

Belki mastürbasyonu cinsel ilişkiden farklı kılan, bazen cinsel ilişkiye üstün kılan, bazen cinsel ilişkiyi bile gizli bir mastürbasyon hâlinde yaşamaya yol açan şey onun özünde arzuyla ilişkinin doğasındaki imkânsızlığın yakıcılığının korunmasıdır.

YAVUZ ERTEN

Sanırım her insanın cinsellikle ve şiddetle travmatik karşılaşmaları olmuştur; bu ister kendi deneyimleri olsun ister başkalarınınki. Seks, şiddet ve ölüm kombinasyonu derin bilinçdışı fantezileri uyandırır. Öte yandan, seks ve ölüm hayal gücüne engel de olur. Hayal gücünün “ötesinde” meydana gelirler; hayal edilemezdirler. Travmanın tam ortasında kör bir noktası vardır: Âdeta gerçeğin bilardo topu bizi tam alnımızdan vurmuştur. Fantezi, o anı çevreleyemez.

ITAMAR LEVY

-

Kitap Hakkında Basında Çıkanlar:

Deniz Arduman (der.) – Cinsiyet, Cinsel Kimlik ve Cinsellik (2013) - Kitap Kokusu


 

Derleyen ve Yazarlar

Sunuş

Giriş: Açılış Konuşması
Mine Özgüroğlu

1 Cinselliğe Dair
Nilgün Taşkıntuna

2 Kara Kıta: Kadın Cinselliği
Berrak Ciğeroğlu

3 Üstbenlik ve Cinsellik: Geleneksel Toplumlarda Kadına Dair Güçlüklerin Analiz Sürecinde Ele Alınması
Gülgün Alptekin

4 Anneliğe Giden Yolda
Işın Sayın Tamerk

5 Anne Bedeninde Tutunamayanlar
Pınar Limnili Özeren

6 Cinsellikten Bağımsız Üreme ve Üremeye Yardımcı Tedaviler Bağlamında Cinsellik
M. Işıl Ertüzün

7 Döl Vermeyen Cinsellik
Yeşim Can

8 Sapkınlığa Mahkûm - Muhtaç Olma
Ayla Yazıcı

9 Cinsellik, Cinsiyet, Granit ve Gökkuşağı
Yavuz Erten

10 Sonya ve Itamar
Itamar Levy

11 Çiftecinsel (Biseksüel) Görünümden Cinsiyet Farklılığına
-Klinik Bölüm-
Nayla de Coster - Jacquelıne Schaeffer

12 Psikoseksüel Kimlik ve Libidinal Nesnenin Seçimi
-Teorik Bölüm-
Jacquelıne Schaeffer

13 Cinsel Kimlik, Ayrılma Kaygısı ve Yaratıcılık
Sibel Mercan

14 Analist ve Hastanın Cinsiyetleri
Sezai Halifeoğlu

15 “Tıpkı Bir Kadın Gibi”: Erkeklik ve Yaşlanma Tefekkürleri
Lynne Segal

16 Sonradanlık Kavramı İçinden Cinsellik: Freudcu Bir Okuma
Bella Habip

17 Sempozyumu Kapatırken
Yavuz Erten

Dizin

Deniz Arduman Kırcalı

Klinik psikolog. Psike İstanbul Türkiye Psikanaliz Çalışma Grubu ve Uluslararası Psikanaliz Birliği (IPA) denetiminde psikanaliz eğitimini sürdürmektedir. İçgörü Psikoterapi Merkezi’nde çalışmaktadır. Psiko-kültürel analiz dergisi Suret’in Dil ve Çeviri Editörü’dür.Bülten Üyeliği
E-posta adresi: