Close
Dünya Edebiyatı Nedir? resmi
Kargo

Dünya Edebiyatı Nedir?

ISBN/SKU: 978-605-399-290-5

Fiyat: 38,00 TL
Fiyatınız: 28,50 TL
İndirim: % 25
:


Dünya edebiyatı dendiğinde, akla Batı başyapıtları gelse de yeni bir küresel anlayışla, bu görüş sorgulanmaya başladı. Dünya Edebiyatı Nedir? yazın kültüründe, dünya edebiyatının ve bu kavramın önemini irdeliyor.

Damrosch’a göre, dünya edebiyatı, Batı’dan dünyaya yayılan başyapıtlardan oluşmuyor. Damrosch bu kitabında, dünya edebiyatını, çeviriyle değer kazanan eserlerin dolaşımı olarak yorumluyor. Bu eserler, doğru sunumla, kaynak ve hedef kültürler arasında, ikisinden de etkilenen bir alana yerleşir. Kabul görmüş klasikler kadar, yeni keşifler de kendilerine yer edinebilirler.

Sümer ve Aztek edebî geleneğinden ve eserlerinden olduğu kadar, yakın tarihte Rigorberta Menchú gibi isimlerle ortaya çıkan tanıklık edebiyatından da örnekler vererek yaptığı incelemelerinde David Damrosch, eserlerin doğdukları topraklardan ayrılıp, çeviri yoluyla dolaşıma girerken hangi yollarla değiştiğini sorguluyor. Dünya edebiyatı eserlerinin çeviriyle değer kazandığını öne sürerken, çevirinin önemine vurgu yaparak, Gılgamış Destanı ve Rigoberta Menchú örnekleri üzerinden, eserlerin editörler ve çevirmenler tarafından kolaylıkla manipüle edilebileceğini öne sürüyor.

İnce detaylarla yazılmış, tüm tartışmaların örnekler üzerinden yürütüldüğü bu kitap, dünya edebiyatı çalışmalarında bir öncü olma niteliği taşıyor.

-

Kitap Hakkında Basında Çıkanlar:

Dünya Edebiyatının Fiili Sorunları - Radikal Kitap

Dünyanız Ne Kadar Genişse, Edebiyatınız da O Kadardır! - Agos


Teşekkür
GİRİŞ Goethe’nin Buluşu Yeni Bir Deyiş
BİRİNCİ BÖLÜM Dolaşım
1 Gılgamış’ın İzinde
2 Papa’nın Tüftüfü
3 Eski Dünyadan Tüm Dünyaya
İKİNCİ BÖLÜM Çeviri
4 Ölüler Kentinde Aşk
5 Magdeburglu Mechthild’in Ölümden Sonraki Yaşamı
6 Kafka Eve Dönüyor
ÜÇÜNCÜ BÖLÜM Üretim
7 Dünyada İngilizce ve İngilizler
8 Rigoberta Menchú Baskıda
9 Zehirli Kitap
SONUÇ Kâfi Yer ve Zaman
Kaynakça
Dizin

David Damrosch

David Damrosch, Columbia Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat bölümünde öğretim üyesidir. 2001-2003 tarihleri arasında American Comparative Literature Association başkanlığı yapmıştır. The Longman Anthology of British Literature ve The Longman Anthology of World Literature (2004) derlemelerinin editörlüğünü yapmıştır. Damrosch'un eserleri arasında, The Narrative Covenant: Transformations of Genre in the Growth of Biblical Literature (1987), We Scholars: Changing the Culture of the University (1995), What Is World Literature? (2003, İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları tarafından basılacaktır), The Buried Book: The Loss and Rediscovery of the Great Epic of Gilgamesh (2007), The Text and the World: A Comparative Literature Sourcebook (2009).Bülten Üyeliği
E-posta adresi: