Close
Siyasal Tarih resmi
Kargo

Siyasal Tarih

ISBN/SKU: 9789756857994
Ürün durumu: Stokta yok

Fiyat: 35,00 TL
Fiyatınız: 26,25 TL
İndirim: % 25


Prof. Dr. Toktamış Ateş, tarih dersinin amacının günümüzde yaşanmakta olan toplumsal olayların ve değişimlerin anlaşılabilmesinde çok önemli olduğunu vurgular ve toplumdaki değişimi gözleyebilmenin tek yolunun “geçmiş”le doğru bir bağ kurmaktan geçtiğini açıklar. Ateş, akademik yaşama başladığı günden bugüne yaklaşık otuz beş yıldır verdiği siyasal tarih derslerinin niteliğini tanımlarken, bu derslerin farklı anlayışlara göre kimi zaman “diplomasi tarihi” kimi zaman “uluslararası ilişkiler” diye de adlandırıldığına, konuya ilişkin kimi yapıtların çağdaş anlamda diplomasinin başladığı 16. yüzyıldan başlayıp, günümüze dek uzanan bir çerçeveyi temel aldığına dikkat çeker. Bu nedenle kimi yapıtların “siyasal tarih”e İngiliz Devrimi ile başladıklarını ancak bu konuda bazı çalışmaların başlangıç olarak Fransız Devrimi’ni seçtiklerini vurgulayan yazar, siyasal tarihe ilk adımların, Ortaçağ’ın
çözülmesi ve aydınlanmayla atılmasının daha doğru bir yöntem olduğunu öne sürer.

Osmanlı Devleti’nin kuruluşundan başlayarak, imparatorluğun ekonomik, siyasal ve sosyal yapısını da inceleyen Toktamış Ateş’in yıllardır defalarca basılan bu eseri; İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları’nın elinizdeki yeni biçimi için yazar tarafından gözden geçirildi; metni destekleyen çerçeve yazılarla konular zenginleştirildi, ayrıca çeşitli görsel malzemeyle tarihsel olayların okurun, öğrencinin ufkunda bir anlamda “canlanması” sağlandı.

Dört yıl önce kaybettiğimiz Toktamış Ateş’i, bu önemi eserinin 6. Baskısı vesilesiyle özlemle anıyoruz.

Toktamış Ateş

Toktamış Ateş

1944 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Prof. Dr. Toktamış Ateş, Laleli’de Koca Ragıp Paşa İlkokulu’nu bitirdikten sonra ortaokulu ve lise 1. sınıfı Sankt Georg’da (Avusturya Lisesi) okudu ve ardından Vefa Lisesi’ne geçerek ortaöğrenimini burada tamamladı.

1962’de İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ne giren Toktamış Ateş, öğrenciliği sırasında değişik etkinliklerin içinde yer aldı, cemiyet çalışmalarının yanısıra Türkiye Milli Talebe Federasyonu (TMTF) Uluslararası Organizasyonlar Komisyonu üyeliğinde bulundu. 1967’de İktisat Fakültesi Siyaset Bilimi ve Maliye Bölümü’nü bitirdikten sonra, aynı yılın Kasım ayında Siyaset Bilimi Kürsüsü’nde asistan olarak akademik hayatına başladı.

Akademik yaşamını burada sürdüren Ateş, 1969 Eylülü’nde “Osmanlı Toplumunun Siyasal Yapısı” başlıklı tezle doktora derecesini aldı. 1974’de siyasal teori alanında “Demokrasi Teorisi” başlıklı tezle doçent, 1982’de ise Türk Devrim Tarihi adlı eseriyle profesör oldu. Bir yıl kadar ABD’de Iowa Üniversitesi ile Almanya’da Berlin ve Münih Üniversitelerinde ders verdi.

Toktamış Ateş, 1996-2011 yılları arasında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanlığı’nı yürüttü. Aynı zamanda İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin kurucuları arasında yer alan Ateş, uzun yıllar bu üniversitenin mütevelli heyet üyeliğini yaptı.

1993-2006 yılları arasında Cumhuriyet, 2006-2012 yılları arasında da Bugün gazetelerinde köşe yazarlığı yapan Ateş’in değişik yayınevlerinden yayınlanmış 37 kitabının yanısıra editörlüğünü yaptığı kitaplar ve çok sayıda makalesi bulunmaktadır.

2013 yılının Ocak ayında aramızdan ayrılmıştır.Bülten Üyeliği
E-posta adresi: