Close
Devlet Doğası, Gelişimi ve Geleceği resmi
Kargo

Devlet Doğası, Gelişimi ve Geleceği

ISBN/SKU: 9756176870

Fiyat: 28,00 TL
Fiyatınız: 21,00 TL
İndirim: % 25
:


Modern Devletin Gelişimi adlı eseri daha önce yayınevimiz tarafından basılmış olan Gianfranco Poggi bu kitabında, devlet kavramını daha iyi anlamamız için toplumsal iktidar kavramını, bunun çoklu biçimlerini tartışmamız gerektiğinden hareketle, ekonomik, ideolojik ve siyasal iktidar biçimlerini yorumlayıp, devlet kavramının kurumsal içeriğini ele alıyor. Devletin “tarihsel gelişimini” feodal egemenlik biçimlerinin dağılmasından modern liberal demokratik sistemlerin kuruluşuna kadar inceleyen yazar, bunu yaparken özellikle demokrasinin doğuşuna ve doğasına odaklanarak, modern devlet olgusunun yeni ve daha kolay anlaşılabilir özgün bir yorumunu da sunuyor.

Günümüzde liberal demokratik rejimlerin doğasına ilişkin gelişmeleri irdelerken, devlet eyleminin genişleyip, çeşitlenmesiyle biçimlenen eğilimlerle siyaset arasındaki ilişkilere de vurgu yapan Poggi, askeri sorunlardan, uluslararası ekonomik ve ekolojik alandaki çağdaş gelişmelere kadar devletin karşı karşıya kaldığı zorlukları da farklı yorumlarla ele alıyor.

Gianfranco Poggi’nin bu kitabı önceki gibi özellikle siyaset ve sosyoloji öğrencileri için zorunlu okuma kitabı olacak, aynı zamanda lisansüstü çalışma yapanların da ilgisini çekecektir.

Bu kolay anlaşılır kitap Poggi’nin devlet hakkındaki düşüncelerini içermektedir… Kitap yazarın daha önceki çalışmasında örtük olarak bulunan düşünceleri ayrıntılı olarak ele alma ve yeni sorunlarla ilgilenme çabasının bir ürünüdür. Bu çabanın oldukça kolay okunan ve hayli kişisel bir tarzı olduğunu vurgulamak gerekir.… Kitap akademisyenler ve öğrencileri tarafından memnuniyetle karşılanacak ve geniş bir okuyucu kitlesi kazanacaktır... Sosyolojik bakış açısını ve ahlâki akıl yürütmeyi birleştiren cazip bir kitap. John A. Hall McGill University

Gianfranco Poggi

1934 doğumlu olan Gianfranco Poggi, Padua Üniversitesi’nde Hukuk okuduktan sonra California Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde doktorasını tamamladı. Avrupa’nın çeşitli üniversitelerinde öğretim görevlisi olarak bulunan Poggi, okutman olarak başladığı Edinburg Üniversitesi’nden 24 yıl sonra 1988’de profesör olarak ayrıldı. Aynı zamanda Floransa’daki European University Institute’de ders vermekte olan Gianfranco Poggi, sosyoloji ve siyaset bilimi üzerine dünyanın pek çok üniversitesinde ders vermiştir. Tocqueville, Marx, Weber, Durkheim ve Simmel üzerine çalışmalar yapan Poggi’nin, devlet kavramını sorguladığı iki kitap yayımladığı iki eser, İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları tarafından yayınlanmıştır: Modern Devletin Gelişimi: Sosyolojik Bir Yaklaşım (2001) ve Devlet: Doğası, Gelişimi ve Geleceği (2007). Gianfranco Poggi’nin diğer kitapları ise şöyle: Images of Society: Essays on the Sociological Theories of Tocqueville, Marx, and Durkheim (Stanford University Press, 1972); Calvinism and the Capitalist Spirit (University of Massachusetts Press, 1984); Money and the Modern Mind: Georg Simmel's Philosophy of Money (University of California Press, 1993);Durkheim (Oxford University Press, 2000); The Forms of Power (Polity Press, Cambridge, 2001).Bülten Üyeliği
E-posta adresi: