Close
Bülten Üyeliği
E-posta adresi:

İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları Shanghai Jiao Tong Üniversitesi’nin düzenlediği 2. Uluslararası Akademik Yayıncılık Forumu ile 2014 Uluslararası Beijing Kitap Fuarı'ndaydı

9 Eylül 2014 Salı


Şangay'da Akademik Yayıncılık Forumu'nda Bilgi Üniversitesi Yayınları

Çin Halk Cumhuriyeti’nin önemli üniversitelerinden biri olan  ve dünyada en iyi ilk elli üniversite arasında sayılan Shanghai Jiao Tong Üniversitesi’nin bu yıl ikincisini düzenlediği Akademik Yayıncılık Forumu’na İstanbul Bilgi Üniversitesi de davetliydi.

13 Ağustos 2014’te üniversite yayınevinin toplantı salonunda yapılan ve Association of Chinese University Presses, Shanghai Press and Publication Administration ile üniversitenin düzenlediği, organizasyonunu Shanghai Jiao Tong University Press’in yaptığı The Second International Academic Publishing Forum’a Çin Halk Cumhuriyeti’nin üniversite yayınevlerinin yanısıra dünyanın sayılı akademik yayıncılarından temsilciler katıldı.

Yayın yönetmenimiz Fahri Aral, İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları Genel Yayın Yönetmeni ve Türkiye Yayıncılar Birliği ikinci başkanı olarak yapmış olduğu konuşmada (İngilizce ve Türkçe), Türkiye’de üniversite yayıncılığının Darülfünun’dan günümüze kısa bir tarihçesi ile birlikte bugün dünyada ve Türkiye’de akademik yayıncılığın karşılaştığı sorunlara, üniversitenin ve üniversite yayıncılığının küreselleşme ile birlikte oluşan ticarileşmeye karşı duruşuna ilişkin çözümlere değindi.

Çin Halk Cumhuriyeti’ndeki üniversite yayıncıları ile kurulacak ilişkilerin önemine de değinen Aral’ın konuşması katılımcılar tarafından ilgiyle karşılandı.

Açış konuşmasını Shanghai Jiao Tong Üniversitesi rektör yardımcısı Jian Zhu’nun yaptığı foruma Çin Bilimler Akademisi direktörü ile Çin’in Pekin, Fudan, Xiamen gibi önde gelen üniversitelerinin yanısıra Macmillan Science, Reed Elsevier, Springer, De Gruyer, Wiley, German Book ve Oxford University Press gibi kurumların temsilcileri de birer konuşma yaparak, tartışmalara katıldı.

Forum sonrasında Shanghai Jiao Tong Üniversitesi Yayınları ile geçen yıl TÜYAP Kitap Fuarı’nda kurmuş olduğumuz yakın ilişki çerçevesinde bir görüşme yaparak, yapacağımız ortak yayın işbirliği çerçevesinde yayın önerilerini içeren bir dosya sunduk. Özellikle modern Türkiye tarihi, Osmanlı tarihi, Türkiye’nin sosyal ve ekonomik yapısı, sanat ve kültürü üzerine ortak yayın önerilerini içeren dosyayı değerlendireceklerini belirten yayınevi yöneticileri, ilişkilerin devamının önemine değindi.

-

-

Yayınevimiz Uluslararası Beijing Kitap Fuarı'nda

Bu yıl 27-31 Ağustos 2014 tarihleri arasında 21. Uluslararası Beijing Kitap Fuarı’na Türkiye Onur Konuğu olarak katıldı. Ülkemizin Onur Konuğu olması nedeniyle Türkiye’den Uluslararası Fuarlar Komitesi tarafından seçilen 22 yayınevi de Türkiye standında kendi standlarını açarak kitaplarını sergileme imkanı buldu. Bunlardan biri de Türkiye’den akademik yayıncılığı temsil eden İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları’ydı.

Yayınevimiz fuar süresi içinde Çinli yayıncılarla ilişki kurarak, kitaplarımızın tanıtımı ile birlikte ilerde yapılacak ortak yayın ve benzeri konularda da görüşme sağladı.

Özellikle Çin’in ikinci büyük üniversitesi olan Shanghai Jiao Tong University Press ile daha önce hem geçen yıl TÜYAP’ta hem de Şangay’da Genel Yayın Yönetmeni Fahri Aral’ın katıldığı Uluslararası Akademik Foruım’da kurduğumuz ortak yayın ve işbirliğine yönelik çalışmalara Beijing’de fuar sırasında yaptığımız toplantıda devam edildi. SJTUP yöneticileri yayınladığımız kitapları standımızda inceleyerek, ortak yayın konusunda olumlu görüşlerini belirtti.

Bunun yanısıra İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları, kuratörlüğünü Fahri Aral’ın yaptığı Çinli reformcu düşünür Kang You Wei’ın Türk Seyahatnamesi adlı kitabından yola çıkarak, “Çin’den Görünen Osmanlı” adlı bir sergi düzenledi. Tasarımını Sadık Karamustafa’nın yaptığı sergi, fuar boyunca Çinli yayıncıların ve ziyaretçilerin ilgisini toplarken, bu vesile ile düzenlenen ve Fahri Aral ile seyahatnameyi Çinceden dilimize çeviren Gazi Üniversitesi öğretim üyelerinden Giray Fidan’ın katıldıkları panel de fuarın önemli etkinliklerinden biriydi.

Panelden sonra Fahri Aral ile Giray Fidan’ın dinleyicilere sergiyi, Kang You Wei’ın İstanbul’a ve II. Meşrutiyet’e ilişkin görüşlerini açıklayarak gezdirmeleri ilgiyle karşılandı.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Genel Yayın Yönetmeni Fahri Aral, Beijing Kitap Fuarı Genel Direktörü ve Giray Fidan ile birlikte.